Przygotowania do studiów MBA to niełatwy proces, który dodatkowo wymaga pewnej ilości czasu na przygotowania. Aby skompletować wszystkie elementy wymagane w procesie aplikacji należy poświęcić nawet 4 miesiące czasu. Jest to szczególnie istotne w przypadku studiów na zagranicznych uczelniach, gdyż tam proces rekrutacji jest dużo bardziej skomplikowany niż w Polsce. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, to The MBA Tour wraz z Personal MBA Coach przygotowali specjalny 4-miesięczny plan przygotowania aplikacji na studia MBA.

Miesiąc 1 (do 4 miesięcy przed terminem złożenia dokumentów)

Przygotuj listę programów MBA, które Cię interesują: Wybór właściwego programu MBA to nie łatwa sprawa i w zasadzie trudno jest podjąć decyzję w oparciu o ofertę jednej uczelni. W związku z tym należy przygotować listę programów, które odpowiadają twoim kryteriom zarówno z pkt. widzenia prestiżu, programu, profilu uczestników, dopasowania do stadium rozwoju kariery jak warunków studiowania oraz wysokości czesnego. Na liście powinno być od 2-4 programów MBA którymi jesteśmy zainteresowani. Taka lista powinna być przygotowana na min. 6 do 4 miesięcy przez terminem rekrutacji.

Zaplanuj wizyty na kampusie, weź udział w dniach otwartych, webinarach: Bezpośredni kontakt z uczelnią i osobami zajmującymi się rekrutacją jest bardzo ważnym elementem wyboru programu MBA. Dzięki niemu możemy poznać atmosferę uczelni, programu, zobaczyć, jak wygląda otoczenie i miejsce, gdzie będziemy studiować oraz poczuć to wszystko co nie jest napisane na stronie WWW lub folderze informacyjnym. W przypadku zagranicznych programów MBA odwiedziny kampusu mogą wiązać się z podróżą, dlatego warto pomyśleć o uczestnictwie w lokalnych spotkaniach uczelni z kandydatami, takimi jaki The MBA Tour.

Zdaj egzaminy GMAT / GRE (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś): Egzaminy GMAT/GRE a także egzaminy językowe np. TOEFEL to konieczny element procesu rekrutacji na zagraniczne studia MBA. W przypadku Polskich uczelni wygląda to nieco inaczej – egzaminy są organizowane przez wybrane uczelnie i odbywają się one w wyznaczonym momencie. W przypadku egzaminów GMAT/GRE należy pamiętać, że wynik punktowy ustawia nas w drabince kandydatów i należy starać się, aby osiągnąć jak najwyższy wynik.

Popraw i rozwiń życiorys (CV): Wszystkie programy MBA wymagają złożenia życiorysu. Być może myślisz: "Nie ma problemu, mam już życiorys". Niestety, w przypadku najlepszych programów MBA nie jest to taka prosta sprawa. Życiorys składanych studia do szkoły biznesu różni się od profesjonalnego. Uczelnie chcą poznać charakter oraz możliwości i chęci rozwoju kandydata na studia a nie jakie zadania wykonywał w swojej pracy.

Miesiąc 2 (3 miesiące przed terminem złożenia dokumentów)

Zacznij przygotować esej lub list motywacyjny: Esej lub list motywacyjny to bardzo częsty element aplikacji na studia MBA. Jest to tekst, w którym należy przedstawić siebie w jak najlepszym świetle, podkreślić swój charakter i opisać swoje cele w karierze oraz jaki będzie planowy wpływ studiów MBA na jej rozwój.

Zdeterminuj swoich klientów/przełożonych/współpracowników: Kolejnym elementem aplikacji na studia MBA są listy polecające. Nie trzeba dodawać, że dobry list polecający może czynnikiem sukcesu w aplikacji na studia MBA. Jeśli jeszcze nie sfinalizowaliśmy listy osób, które poprosimy o rekomendację teraz jest na to czas.

Przygotuj swoje eseje/listy motywacyjne: Po zebraniu wszystkich informacji należy przygotować pierwszą wersję eseju/listy motywacyjnego.

Miesiąc 3 (2 miesiące przed terminem złożenia dokumentów)

Dopracuj eseje/listy motywacyjne: Jeśli udało nam się przygotować eseje/listy motywacyjny to teraz należy poświęcić czas na ich dopracowanie. Tekst, który będziemy składać w naszych dokumentach aplikacyjnych to nie będzie pierwszą wersją eseju, którą przygotowaliśmy. Redagowanie i dopracowywanie esejów to bardzo ważny etap naszych przygotowań aplikacji na studia MBA. Należy też pamiętać, że każda uczelnia będzie miała nieco inne wymagania odnośnie eseju i trzeba będzie poświęcić dodatkowy czas na ich dopracowanie.

Weź udział w targach MBA takich jak MBA Tour: The MBA Tour to świetny sposób na spotkanie z wieloma przedstawicielami uczelni jednocześnie. Nie tylko pozwoli nam to skomunikowanie się daną szkołą, ale także umożliwi zebranie dodatkowych informacji, które będą niezwykle przydatne, gdy będziemy przygotowywać finalną wersję swojego eseju. W czasie targów otrzymamy również możliwość usłyszenia darmowej porady na temat procesu aplikacji wraz z informacjami jak uniknąć najczęstszych błędów podczas aplikacji.

Nawiąż kontakt z absolwentami i obecnymi studentami: Starajmy się poszukać wśród naszych znajomych absolwentów i aktualnych uczestników wybranych programów MBA. Są oni źródłem informacji na temat programu oraz procesu rekrutacji. Mogą też przekazać nam cenne wskazówki jak przejść przez proces rekrutacji. Najlepiej starać się spotkać z takimi osobami osobiście. Im więcej wiemy o szkole i programie MBA, tym łatwiej będzie nam właściwie przygotować swoje aplikacje.

Miesiąc 4 (1 miesiąc przed terminem złożenia dokumentów):

Wypełnij dokumenty aplikacyjne: Dokumenty aplikacyjne potrafią być bardzo szczegółowe i zawierać pytania, na które odpowiedź mogę nie być takie oczywiste. Starajmy się nie zostawiać ich wypełnienia na ostatnią chwilę, gdyż może się okazać, że będziemy musieli poświęcić sporo czasu na wypełnienie dokumentów.

Korekty i ostateczna wersja: Nie zalecamy wykonywania żadnych poważniejszych zmian w dokumentach rekrutacyjnych w ciągu ostatnich kilku tygodni przed ich przesłaniem. Znaczne zmiany w ostatniej chwili często bywają pochopne i mogą doprowadzić do poważnych błędów w aplikacji. Zamiast wprowadzać zmiany na szybko proponujemy poświęć trochę czasu, aby dokładnie sprawdzić wszystkie swoje materiały aplikacyjne. Postarajmy się zaangażować dwie lub trzy dodatkowe osoby, które przeczytają nasze materiały w poszukiwaniu błędów i zaproponują ewentualne poprawki.

Zweryfikujmy listy rekomendacyjne: Skontaktujmy się ze wszystkim osobami, które prosiliśmy o przygotowanie listów rekomendacyjnych. Zapytajmy ich jak idą prace nad naszymi listami i delikatnie przypomnijmy od termie ich przygotowania i przesłania. Pamiętajmy o tym, że przygotowanie listu rekomendacyjnego zajmuje chwilę czasu i nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. Osoby, które zgodziły się przygotować je dla nas, mają swoje zadania i plany oraz podlegają zdarzeniom losowym. Radzimy trzymać rękę ma pulsie i być z nimi w kontakcie.

Przedstawiony w tym artykule plan przygotowań aplikacji na studia MBA to tylko pewna propozycja działań ze wskazaniem czasu ich wykonania. Aplikacja na studia MBA to skomplikowany proces składający się z wielu elementów i aktywności. Pamiętać należy o tym, że przygotowanie dokumentów aplikacyjnych na zagraniczne uczelnie może zająć jeszcze więcej czasu. W związku z tym przygotowania należy rozpocząć z wyprzedzeniem tak by uniknąć błędów i stresu wynikających z krótkiego czasu na przygotowanie.

Źródło: The MBA Tour oraz Personal MBA Coach