Jesteśmy ubrani w najlepszy strój biznesowy, mamy bez zarzutu CV w ręku i jesteśmy gotowi do nawiązywania kontaktów oraz rozmów! Jednak, kiedy zbliżamy się do stoiska szkoły biznesu naszych marzeń, w naszym umyśle następuje pustka. Zastanawiamy się co mówić. Jak zrobić najlepsze pierwsze wrażenie?

Bezpośrednie spotkanie z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację w najlepszych szkołach biznesu może być przerażające, ale jeśli przygotujemy się do niego odpowiednio wcześnie i będziemy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami z łatwością pozostaniemy naturalni i zrobimy dobre pierwsze wrażenie.

1) Przygotuj się – zrób rozeznanie

Przed uczestnictwem w wydarzeniu (spotkanie, konferencja, targi), należy zwrócić uwagę na szkoły, które będą w nim uczestniczyć. Zaznaczmy te, które najbardziej nas zainteresują i robimy małe badanie (online) na temat oferowanych programów, trybów studiów, procesów rekrutacji, wymagań, profilów studentów itp. Większość odpowiedzi na często zadawane pytania (np. stopnie, wymagania, stypendia) można znaleźć w Internecie. W czasie spotkań z przedstawicielami uczelni należy zadawać takie pytania, które będą podstawą do rozmowy i dyskusji a nie takie, na które odpowiedź można znaleźć na stronie uczelni w sekcji najczęstszych pytań i odpowiedzi (FAQ). Na przykład, zamiast zapytać, czy egzamin GMAT jest wymagany, zapytajmy o przewagę konkurencyjną uczelni w zakresie oferowanych programów MBA. Tego typu pytania zapewnią nam podstawę do lepszej rozmowy i dyskusji.

2) Ćwiczmy prezentację samego siebie

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby napisać, dlaczego jesteśmy zainteresowani studiami MBA. Spisanie na papierze naszych celów pozwoli nam na ich lepsze przemyślenie oraz lepiej przygotuje nas do przestawienia ich w rozmowie przedstawicielami uczelni. W czasie rozmów bądźmy pewni siebie i jasno prezentujmy swoje cele zawodowe czy życiowe.

3) Wiara w siebie jest kluczem do sukcesu

Pamiętaj, przedstawiciele uczelni w czasie konferencji/tragów są tam, aby nam pomóc! Chcą odpowiedzieć na zadawane im pytania i zapewnić najlepsze możliwe informacje o studiach prowadzonych przez uczelnię, którą reprezentują. Dlatego warto być pewnym siebie i swoich celów w rozmowie z nimi. Dzięki temu dowiemy się więcej na temat uczelni/studiów oraz zostaniemy dobrze zapamiętani na kolejne etapy rekrutacji. Przedstawiciele uczelni biorą udział w targach dlatego, gdyż chcą poznać potencjalnych kandydatów i porozmawiać z nimi jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnego procesu rekrutacji.

4) Zrelaksujmy się!

Podczas spotkań w czasie konferencji/targów stres, nerwy i spięcie są naszymi wrogami. Biorąc udział w takim wydarzeniu należy się zrelaksować i być sobą. Im bardziej będziemy spokojni tym więcej informacji uzyskamy oraz zdobędziemy lepsze kontakty i znajomości.

Mam nadzieję, że dzięki tym kilku radom jesteście gotowi, aby zrobić wspaniałe wrażenie podczas spotkań z przedstawicielami uczelni. Zapraszam do zarejestrowania się za darmo na konferencję The MBA Tour’s Warsaw MBA Conference. W czasie tej konferencji będziecie mogli spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami uczelni takich jak Harvard, Yale, IE, Booth, Imperial College London, IESE, Manchester i wielu innych najlepszych szkół biznesowych na świecie!