Edukacja online (nauka na odległość) to szybko rozwijający się rynek: w ciągu ostatnich kilku lat kilka znaczących na świecie szkół biznesu stworzyło programy MBA prowadzone wyłącznie w trybie online (na odległość). Jednakże zaskakujące jest to, że niewiele zmieniło się na szczycie rankingu edukacji online FT na rok 2019.

O rankingu MBA Online

Tegoroczna edycja rankingu zgromadziła 22 programy MBA Online z całego świata. Podobnie jak w przypadku innych rankingów Financial Times, kluczowymi czynnikami decydującymi o 10 najlepszych internetowych programach MBA są rozwój kariery absolwentów, różnorodność grup (kohort) i jakość wiedzy przekazywanej online. Dwa główne kryteria rozwoju kariery absolwentów to pensje absolwentów trzy lata po ukończeniu studiów oraz procentowy wzrost ich wynagrodzenia.

Autorzy rankingu zauważają, że średnie wynagrodzenia absolwentów studiów MBA online są zbliżone do tych, które osiągają absolwenci studiów MBA sklasyfikowanych w rankingu FT Full-time MBA. Średnia pensja absolwentów we wszystkich kursach online z rankingu jest ok 30% mniej niż średnia dla 10 najlepszych programóws Full-time MBA w globalnym rankingu na 2019 r. Jednakże, duże różnice między studiami online a studiami full-time są zaobserwowane w przypadku wzrostu wynagrodzeń. Średni wzrost wynagrodzeń dla absolwentów studiów online wynosi 32,1%, w porównaniu z 119,5% w przypadku 10 najlepszych studiów full-time MBA. Autorzy podejrzewają, że tak duża różnica wynika z demografii studentów. Studenci studiów full-time MBA mają zwykle 20-30 lat i są w takim momencie swojej kariery, w którym cieszą się szybką promocją. Dla nich ukończenie studiów MBA jest dużym przyspieszeniem kariery a co za tym idzie szybkim wzrostem wynagrodzenia. Z drugiej strony, studenci studiów MBA online mają zwykle więcej niż 30 lat i dla nich zmiana kariery po ukończeniu studiów nie jest tak gwałtowna. Oznacza to, że ich pensja jest też bardziej wyrównana - a nawet spada - po ukończeniu studiów MBA.

Autorzy podkreślają również, że ranking wskazuje na powszechne nieporozumienie dotyczące internetowych kursów MBA. W ich opinii powszechnie uważa się, że MBA Online ??przyciągają więcej międzynarodowych studentów w porównaniu do kursów stacjonarnych full-time MBA, ponieważ można je studiować z dowolnego miejsca.

Autorzy wskazują, że zebrane dane sugerują, jednak zupełnie coś innego. Średni odsetek zagranicznych studentów w pięciu amerykańskich szkołach na tegorocznej internetowej liście MBA wynosi zaledwie 6,8%. To kontrastuje ze średnią 42,7 procent dla siedmiu amerykańskich szkół w pierwszej dziesiątce rankingu full-time MBA.

Wyniki rankingu

Podobnie jak w ubiegłym roku Warwick Business School zachowuje pierwszą pozycję wśród najlepszych internetowe studiów MBA, częściowo ze względu na siłę swojego wydziału, ale także jego stosunek jakości do ceny i rozwój kariery absolwentów. Kolejne miejsca, podobnie jak w zeszłym roku zajęły programy IE Business School z Hiszpanii oraz University of Massachusetts Amherst: Isenberg (USA). W pierwszej 10tce ranking znalazły się 3 programy z Wielkiej Brytanii, 5 z USa oraz po jednym z Hiszpanii i Australii. W rankingu nie został sklasyfikowany żaden program z Polski.

Pełne wyniki można poznać tutaj: http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/online-mba-ranking-2019

Źródło: Financial Times