Dzisiaj, po 3 latach przerwy, poznaliśmy wyniki tegorocznego rankingu programów MBA PERSPEKTYWY, w którym 1. miejsce (1. miejsce w 2018) zajął program Executive MBA z Akademii Leona Koźmińskiego, 2. miejsce (1. miejsce w 2018) Canadian Executive Master of Business Administration (SGH), 3. miejsce (1. miejsce w 2018)  emba@uw – Executive MBA (MCZ UW).

Ranking studiów MBA przygotowywany przez Fundację PERSPEKTYWY jest jednym z najdłużej prowadzonych, a także najbardziej znanych i uznanych, zestawień tego typu w Polsce. W tegorocznej edycji rankingu zostało sklasyfikowanych 41. Aby program MBA został uwzględniony w tegorocznym rankingu, musiał spełnić następujące wymagania: być aktywny tzn. rekrutować studentów i prowadzić zajęcia, powstać przed rokiem 2019, czyli realizować co najmniej drugą edycję, mieć program studiów liczący co najmniej 300 godzić zajęć oraz odpowiedzieć na przygotowaną przez Wydawnictwo ankietę.

Metodologia rankingu

W procesie oceny programów MBA branych jest pod uwagę 6 głównych kryteriów tj. ranga i prestiż programu, opinia absolwentów, jakość studentów, jakość kadry, merytoryczne cechy programu, wsparcie procesu kształcenia, ranga i prestiż programu. W każdym z tych kryteriów badane są różne aspekty. W tegorocznej edycji wzięto pod uwagę 24 wskaźniki związane z prowadzeniem programu MBA. Badanie polega na przeprowadzeniu ankiet wśród organizatorów studiów, absolwentów programów oraz pracodawców. Następnie wyniki badania są uwzględniane w rankingu z odpowiednią wagą. Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Kapitułę, programy, których łączny wynik punktowy nie różni się więcej niż o 0,5 procent, są klasyfikowane na tej samej pozycji.

Więcej na temat metodologii rankingu można znaleźć tutaj.

Wyniki rankingu MBA

Jak wspomniano na wstępie czołówka tegorocznej edycji rankingu to 3 programy z Warszawy: Executive MBA z Akademii Leona Koźmińskiego; Canadian Executive Master of Business Administration (CEMBA) prowadzony przez Szkołę Główną Handlową oraz emba@uw – Executive MBA oferowany przez Międzynarodowe Centrum Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwszą dziesiątkę uzupełniają

4. miejsce - Program MBA Poznań – Atlanta prowadzony przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (4. miejsce w 2018 roku),

5. miejsce - Executive MBA prowadzony przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej

6. miejsce - MBA-SGH prowadzony przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie

7. miejsce - International MBA In Strategy. Programme and Project Management prowadzony przez Politechnikę Gdańską

8. miejsce  ex aequo - European Multicultural Integrated Management Program, International MBA prowadzony przez Krakowską Szkołę Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, MBA ze specjalizacjami prowadzony przez Akademię Leona Koźmińskiego, Executive MBA prowadzony przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu oraz Polsko-Amerykański Program Studiów MBA prowadzony przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Wnioski   

Podobnie jak w poprzednich edycjach rankingu, w czołówce jest najwięcej programów MBA z Warszawy. W tym roku zajęły całe podium, a w sumie w pierwszej 10tce jest aż 6 propozycji studiów MBA dostępnych w stolicy.

Jeśli chodzi o znaczenie samej klasyfikacji, to należy podkreślić, że ranking z pewnością ułatwia znalezienie odpowiedzi, jakie studia MBA wybrać i jest źródłem wielu cennych informacji. Jednak nie powinien być jedynym kryterium wyboru programu, szkoły czy uczelni. Jednocześnie okazuje się, że studia MBA są zarówno cenione, jak i coraz bardziej doceniane. Nadal jest to dobra inwestycja, bo najlepsze z nich mogą pochwalić się bardzo satysfakcjonującą stopę zwrotu.

Z pełnymi wynikami rankingu można zapoznać się na stronie mba.perspektywy.pl

Ranking MBA Perspektywy® 2021
Przygotowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy
Wszelkie prawa zastrzeżone