Dzisiaj, po 3 latach przerwy, poznaliśmy wyniki tegorocznego rankingu programów MBA PERSPEKTYWY 2024, w którym 1. miejsce zajął ex aequo (2. miejsce w 2021) Canadian Executive Master of Business Administration (SGH) i (1. miejsce w 2021) program Executive MBA z Akademii Leona Koźmińskiego oraz, 3. miejsce (4. miejsce w 2021) Executive MBA Poznań-Atlanta.

Ranking studiów MBA przygotowywany przez Fundację PERSPEKTYWY jest jednym z najdłużej prowadzonych, a także najbardziej znanych i uznanych, zestawień tego typu w Polsce. W tegorocznej edycji rankingu zostało sklasyfikowanych 34. Aby program MBA został uwzględniony w tegorocznym rankingu, musiał spełnić następujące wymagania: studia trwały minimum dwa semestry, podczas których odbyło się minimum 300 godzin zajęć, program ukończyły co najmniej dwa roczniki absolwentów, a uczelnia prowadząca program była sklasyfikowana w Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw 2023. Ten ostatni warunek dotyczył przede wszystkim uczelni prywatnych, których udział w Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw zależy od wypełnienia przez nie ankiety.

Metodologia rankingu MBA

W procesie oceny programów MBA branych jest pod uwagę 5 głównych kryteriów tj. merytoryczne cechy programu (30%), kadra dydaktyczna programu (23%), ranga i prestiż programu (20%), wsparcie kariery absolwentów (15%), słuchacze programu (12%). W każdym z tych kryteriów badane są różne aspekty. W tegorocznej edycji wzięto pod uwagę 28 wskaźników związane z prowadzeniem programu MBA. Badanie polega na przeprowadzeniu ankiet wśród organizatorów studiów oraz absolwentów programów a także bazach zagranicznych organizacji akredytacyjnych i krajowych i zagranicznych organizacji rankingowych. Następnie wyniki badania są uwzględniane w rankingu z odpowiednią wagą. Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Kapitułę, programy, których łączny wynik punktowy nie różni się więcej niż o 0,5 procent, są klasyfikowane na tej samej pozycji.

Więcej na temat metodologii rankingu można znaleźć tutaj.

Wyniki rankingu MBA

Jak wspomniano na wstępie czołówka tegorocznej edycji rankingu to 3 programy z Warszawy: Canadian Executive Master of Business Administration (CEMBA) prowadzony przez Szkołę Główną Handlową i Executive MBA z Akademii Leona Koźmińskiego oraz Executive MBA Poznań-Atlanta.

Pierwszą dziesiątkę uzupełniają

4. miejsce ex aequo - Executive MBA – Akademia WSB (13. miejsce w 2021 roku) oraz Executive MBA prowadzony przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej

6. miejsce ex aequo -     MBA Akademia WSB, Executive MBA    Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, EMBA@UW - Executive MBA Uniwersytet Warszawski - Wydział Zarządzania (MCZ)

9. miejsce - Executive SGH-WUM MBA w ochronie zdrowia    Warszawski Uniwersytet Medyczny i Szkoła Główna Handlowa

10. miejsce – MBA-SGHm Szkoła Główna Handlowa
Wnioski   

Podobnie jak w poprzednich edycjach rankingu, w czołówce jest najwięcej programów MBA z Warszawy. W tym roku zajęły 2 z 3 miejsc na podium, a w sumie w pierwszej 10tce jest aż 6 studiów MBA dostępnych w stolicy.

Jeśli chodzi o znaczenie samej klasyfikacji, to należy podkreślić, że ranking z pewnością ułatwia znalezienie odpowiedzi, jakie studia MBA wybrać i jest źródłem wielu cennych informacji. Jednak nie powinien być jedynym kryterium wyboru programu, szkoły czy uczelni. Jednocześnie okazuje się, że studia MBA są zarówno cenione, jak i coraz bardziej doceniane. Nadal jest to dobra inwestycja, bo najlepsze z nich mogą pochwalić się bardzo satysfakcjonującą stopę zwrotu.

Z pełnymi wynikami rankingu można zapoznać się na stronie mba.perspektywy.pl

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Ranking MBA Perspektywy® 2024
Przygotowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy
Wszelkie prawa zastrzeżone