Dziennik Financial Times opublikował zestawienie 100 najlepszych uczelni na świecie prowadzących studia magisterskie z zakresu zarządzania. Wśród nich są dwie uczelnie z Polski – Akademia Leona Koźmińskiego, która zajęła 42. miejsce (20. w 2018 roku) i Szkoła Główna Handlowa, która znalazła się na 58. pozycji (59. w 2018 roku), a także 5 innych uczelni z Europy Środkowo-Wschodniej.

Dziennik „Financial Times” przygotowuje każdego roku 7 rankingów edukacyjnych związanych z edukacją menedżerską. Każdy z nich jest przygotowywany na postawie własnych badań ankietowych przeprowadzanych w grupach absolwentów, którzy ukończyli wybrane studia i uczelnie w ubiegłych latach.

Jednym z rankingów organizowanych corocznie przez FT jest ranking studiów magisterskich z zarządzania (Master in Management – MiM). Studia MiM to wymagający fragment rynku edukacji menedżerskiej. Z jeden strony zauważamy rosnące zapotrzebowanie studentów na studia magisterskie tego typu, a z drugiej strony konieczność uczenia współczesnych przedmiotów, od analizy dużych zbiorów danych (big data) po etykę biznesu. To powoduje, że najlepsze szkoły tego typu muszą się dostosować.

Studia magisterskie z zarządzania to rzadki przykład rosnącego popytu na dzisiejszym, przechodzącym przez okres stagnacji, globalnym rynku edukacji biznesowej . Według Graduate Management Admission Council (GMAC) liczba zgłoszeń do programów MiM na całym świecie wzrosła w ubiegłym roku o prawie 3 procent, podczas gdy popyt na inne studia menedżerskie np. MBA był stały.

Popyt na studia magisterskie z zarządzania jest największy w Europie, miejscu narodzin tych studiów. Odwrotna sytuacja ma miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie większość ludzi uważa MBA za domyślną kwalifikację absolwenta studiów II stopnia w biznesie. W ubiegłym roku wspomniany wcześniej GMAC poinformował, że 66% europejskich studiów MiM odnotowało wzrost liczby zgłoszeń z tym samym czasie w USA 71% studiów typu MBA zgłosiło spadek zainteresowania studiami.

Oddzielne badania GMAC dotyczące zamiarów zatrudniania wykazały, że 67% ankietowanych europejskich pracodawców zamierzało zatrudnić utalentowanych absolwentów studiów MiM w 2019 r., w porównaniu z 33% w USA. Studia magisterskie z zarządzania to europejska specjalność.

Wyniki rankingu

Wyniki tegorocznej edycji rankingu Master in Management potwierdzają powyższą tezę. Pierwsza 5-ka laureatów pozostała niezmienna w stosunku do ubiegłorocznej edycji zestawienia. Zwycięzcą po raz 9 z rzędu (!) został Uniwersytet St. Gallen, drugie miejsce zajęły studia HEC Paris a 3. London Business School. W pierwszej dziesiątce nie zostały sklasyfikowane żadne studia spoza Europy. Pierwsze nieeuropejskie studia pojawiają się dopiero na 18. miejscu – Shanghai Jiao Tong University: Antal. Ogólnie w rankingu 100 uczelni znalazło się tylko 12 spoza Europy.

W rankingu znalazły się dwie uczelnie z Polski – Akademia Leona Koźmińskiego, która zajęła 42. miejsce (20. w 2018 roku) i Szkoła Główna Handlowa, która znalazła się na 58. pozycji (59. w 2018 roku). W tegorocznym zestawieniu Europę Środkowo-Wschodnią reprezentuje aż 7 uczelni, co oznacza znaczący wzrost poziomu edukacji menedżerskiej w naszym regionie. Oprócz dwóch uczelni z Polski w rankingu znalazły się także: Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze (18.), HHL w Lipsku (24.), GSOM w Petersburgu (27.), Uniwersytet Corvinusa w Budapeszcie (84.) i Uniwersytet w Lubljanie (87.).

Pełne wyniki rankingu można zobaczyć tutaj: http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/masters-in-management-2019

Źródło: ft.com