Wydawnictwo QS zamieściło w ostatnich dniach wyniki rankingu programów Executive MBA 2019. Po raz pierwszy w tym rankingu został sklasyfikowany program z Polski, prowadzony przez Politechnikę Gdańską. Tegoroczny ranking w skali globalnej wygrał The Wharton School (Penn), drugie miejsce zajął Sloan School of Business (MIT) a trzecie London Business School.

Ranking QS Global Executive MBA jest jednym z najbardziej wszechstronnych rankingów studiów MBA dostępnych na rynku. Łączy w sobie informacje zebrane od liderów w biznesie i zarządzaniu, sposób w jaki programy są postrzegane przez globalnych pracodawców, którzy rekrutują najlepszych światowych programów EMBA oraz są dodatkowo wzmacniane wskaźnikami specyficznymi dla programu. W rankingu bierze udział ponad 150 szkół i programów. Dane do badania były zbierane w okresie od grudnia 2018 r. do lutego 2019 r. Łącznie sklasyfikowano 156 programów, z których 22 to łączone programy EMBA, czyli organizowane wspólnie przez 2 lub więcej uczelni.

Aby uczelnia/program mogła zostać zakwalifikowana, muszą zostać spełnione dwa warunki wstępne:

  • Program MBA prowadzony przez uczelnie powinien być ukończony przez minimum jedną edycję studiów.
  • Uczelnia/program musi posiadać akredytację AACSB, AMBA, EQUIS lub EPAS

Chociaż te warunki wstępne są niezbędne, to jednak trudno jest dokładnie określić, jakie studia należy zakwalifikować jako Executive MBA. Jedną z gwarancji programu EMBA, pomimo problemów z nazewnictwem lub opisem, jest rejestracja w Executive MBA Council.

Dane do badania zbierane są z dwóch badań QS: QS Global Employer Survey i QS Academic Survey. Odpowiedzi z tych badań obejmują łącznie pięć lat, a odpowiedzi z ostatnich lat mają większą wagę. Oprócz tych ankiet szkoły zostały poproszone o przesłanie danych dotyczących ich programów EMBA obejmujących różne tematy. Dane pochodzące z badanie QS Employer Survey i Academic Surveys stanowi odpowiednio 30 procent i 25 procent wagi rankingu.

Wyniki rankingu QS Executive MBA 2019

W tegorocznej edycji zostało sklasyfikowanych 156 programów z całego świata. W globalnym rankingu pierwsze miejsce zajął The Warthon School (Penn), drugie Sloan Business School (MIT) a trzecie London Business School. W pierwszej 10tce znalazło się 5 programów z USA, 3 programy z Europy i 2 programy wielokampusowe – takie których zajęcia odbywają się w więcej niż jednym kraju.

W przypadku programów z Europy, pierwsze miejsce zajął program London Business School, drugie IESE Business School a trzecie Booth School of Business (Chicago) – program prowadzony na kampusie w Londynie. W pierwszej 10tce znalazły się 4 programy z Wielkiej Brytanii, 2 programy z Hiszpanii, 2 programy z Francji oraz po jednym z Włoch i Szwajcarii.

Miłym zaskoczeniem w wynikach rankingu było pojawienie się pierwszego w tym zestawieniu programu z Polski. W tym roku został sklasyfikowany program prowadzony przez Politechnikę Gdańska. W Europie został sklasyfikowany powyżej 50. miejsca a w globalnym rankingu powyżej 100. miejsca. Jest to duży sukces uczelni, gdyż do tej pory w tym rankingu nie pojawiały się uczelnie z naszego kraju.

Więcej na temat ranking można przeczytać tutaj.

Żródło: QS