Tradycyjnie na początku roku dziennik Financial Times publikuje ranking Global MBA. W tegorocznym zestawieniu w pierwszej dziesiątce znalazło się aż dziewięć dwuletnich programów MBA. Na szczyt wrócił Stanford Graduate School of Business. Roczne studia MBA oferowane przez Insead, które były najlepsze w poprzednich dwóch edycjach, zostały sklasyfikowane na 2. miejscu, a University of Pennsylvania: Wharton zachował 3. miejsce. W rankingu nie ma żadnego programu MBA z Polski.

Aby znaleźć się w rankingu Global MBA, studia MBA typu full-time muszą posiadać co najmniej jedną z akredytacji: EQUIS lub AASSB. Warto pamiętać o tym, iż studia MBA typu full-time odbywają się w tzw. trybie dziennym, a więc zajęcia wypełniają większą część każdego dnia tygodnia. W tegorocznej edycji 100 najlepszych programów MBA wzięło udział 155 szkół z całego świata. Ze względu na fakt, że tego typu programy nie są oferowane przez polskie uczelnie, w związku z tym żaden program nie został uwzględniony w tym rankingu.

Metodologia rankingu

Podobnie jak w poprzednich latach wyniki badania 20 kryteriów składają się na całościową ocenę programu, tzn. na jego pozycję. Badanie absolwentów dostarcza dane do 8 kryteriów, kolejne 11 pochodzi z wyliczeń przeprowadzonych na danych ogólnych uczelni i programu, a ostatni czynnik brany pod uwagę dorobek naukowy kadry naukowej danej uczelni. W rankingu badani są absolwenci studiów MBA, którzy ukończyli naukę w ciągu ostatnich trzech lata. Dodatkowym kryterium jest liczba udzielonych odpowiedzi. Uwzględniane są tylko te programy, których 20% absolwentów udzieliło odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie i dodatkowo zostało odesłanych co najmniej 20 w pełni wypełnionych ankiet. Badanie absolwentów służy głównie do analizy zmiany wysokości wynagrodzenia absolwentów 3 lata po ukończeniu studiów w stosunku do wynagrodzenia przed rozpoczęciem nauki. Wynagrodzenie podane w innych walutach niż dolary amerykańskie jest przeliczane z uwzględnieniem współczynnika siły nabywczej. Pozostałe aspekty brane pod uwagę w badaniu absolwentów, to: rozwój kariery, osiągnięcie celów zawodowych oraz fakt znalezienia pracy w ciągu 3 miesięcy od ukończenia studiów.

Wyniki rankingu

Tegoroczną edycję rankingu wygrał program prowadzony przez Stanford Graduate School of Business (2. w 2017), zaś INSEAD zajął długie miejsce (1. w 2017), a trzecie utrzymała uczelnia University of Pennsylvania: Wharton. Nadal najbardziej rozpoznawalne na świecie marki tj. Harvard Business School, London Business School (LBS) oraz MIT Sloan School of Management pozostają poza podium. Harvard spadł z czwartej na piątą pozycję, LBS awansowało z 6 na 4 miejsce, a MIT Sloan wróciło do pierwszej dziesiątki, na dziewiątą pozycję. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że dobre wyniki osiągają programy oferowane przez uczelnie z Azji. Na przykład, szkoła Ceibs z Szanghaju wróciła do pierwszej dziesiątki, awansując z 11 na 8 miejsce, a programu MBA prowadzony przez National University of Singapore Business School, który zajmował w ubiegłym roku 26, teraz został sklasyfikowany na 18 miejscu.   

Warto pamiętać o tym, że studia MBA typu full-time adresowane są przede wszystkim do osób młodszych i z krótszym doświadczeniem zawodowym. Mają one świadomość, że konieczna będzie przerwa w pracy zawodowej i całkowite poświęcenie się nauce, ponieważ zajęcia odbywają się w trybie dziennym przez rok lub dwa lata.  

Z pełnymi wynikami rankingu można zapoznać się tutaj: http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/global-mba-ranking-2018