W najnowszej edycji rankingu europejskich szkół biznesu, publikowanego przez Financial Times, czołowe miejsca zajmują uczelnie z Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Na szczycie listy znajduje się HEC Paris, a tuż za nią London Business School i IESE. Ranking ten, będący 20. edycją corocznego zestawienia, podkreśla dominację francuskich, brytyjskich i hiszpańskich instytucji w edukacji biznesowej w Europie.

HEC Paris zajęło pierwsze miejsce w tegorocznym zestawieniu (1. w 2022), wyprzedzając London Business School (2. w 2022) oraz IESE z Hiszpanii (6. w 2022), które zajęło trzecią pozycję. Ogólnie w rankingu w pierwszej 10tce nalazło się aż 5 uczelni z Francji. Wśród czołówki zestawienia znajduje się również 2 uczelnie z Hiszpanii oraz po jednej z Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Szwajcarii. 

Ranking FT bierze pod uwagę wyniki w innych zestawieniach publikowanych w tym roku tj.  MBA, Executive MBA (EMBA), Masters in Management (MiM), oraz otwartych i niestandardowych programów dla kadry kierowniczej. W rankingu uwzględniono łącznie 90 szkół, co świadczy o sile i różnorodności europejskich instytucji edukacyjnych w dziedzinie biznesu.

Pomimo ciągle zmniejszającej się liczby zgłoszeń na podyplomowe kursy biznesowe w Europie, jak wynika z ankiety Global Management Admission Council, europejskie szkoły biznesu nadal przyciągają studentów dzięki jakości życia w miastach-gospodarzach oraz stosunkowo niskim opłatom. Europa odgrywa również pionierską rolę w edukacji magisterskiej z zarządzania. Głównymi typami studiów menedżerskich oferowanych przez uczelnie z Europy to studia magisterskiej i podyplomowe z zakresu zarządzania. Studia te koncentrują się na międzynarodowym biznesie oraz zrównoważonym rozwoju.

W edukacji biznesowej nastąpiły zmiany, takie jak zwiększenie zajęć hybrydowych i online w wyniku pandemii Covid-19, oraz rosnące zapotrzebowanie na programy związane z celami społecznymi i technologią. Jednak wynagrodzenia absolwentów europejskich uczelni biznesowych pozostają niższe niż w Ameryce Północnej i Azji-Pacyfiku.

W rankingu uwzględniono również równość płci wśród wykładowców, gdzie tylko cztery uczelnie osiągnęły parytet. IMD w Szwajcarii wyróżnia się największym odsetkiem wykładowców spoza kraju, a Uniwersytet w Porto - FEP | PBS najmniejszym. 

Ranking FT obejmuje również wspólne programy międzynarodowe i szkoły z wieloma kampusami, takie jak ESCP z obecnością w kilku krajach. Ocena uwzględnia także niestandardowe i otwarte programy kształcenia kadry kierowniczej.

Francja ma najwięcej sklasyfikowanych uczelni, po niej Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania i Portugalia. Reprezentowane są także inne kraje europejskie, co świadczy o różnorodności i zasięgu europejskiego szkolnictwa biznesowego.

Wyniki uczelni z Polski

W rankingu została sklasyfikowana jedna uczelnia z Polski – Akademia Leona Koźmińskiego (ALK) z Warszawa, która zajęła 40 miejsce. Uczelnia awansowała aż o 12 pozycji w porównaniu do ubiegłorocznej edycji rankingu. Uczelnia została sklasyfikowana w 4 z 5 rankingów, które są wliczane w zestawienie europejskich szkół biznesu. Warto podkreślić, iż ALK jest jedyną uczelnią z Polski, która od wielu lat jest regularnie notowana w rankingach dziennika Financial Times. 

Serdecznie gratulujemy uczelniom osiągniętych wyników. 

Więcej informacji: https://rankings.ft.com/rankings/2954/european-business-school-rankings-2023

Źródło: Financial Times