Już po raz dziewiąty serwis Poets and Quants opublikował ranking programów MBA. Ta niezwykła lista stu najlepszych MBA powstaje na podstawie wyniku ważonego będącego pochodną wyników osiągniętych przez uczelnie, a właściwie przez programy MBA, w rankingach następujących pięciu znanych tytułów prasowych: U.S. News & World Report, Forbes, Bloomberg Businessweek, Financial Times i The Economist. W tegorocznej edycji na 1. pozycji znalazły się ex aequo dwa programy MBA, pierwszy z nich jest organizowany przez Harvard Business School (w zeszłym roku 2. miejsce), a drugi to ubiegłoroczny zwycięzca prowadzony przez Wharton School of the University of Pennsylvania (1. miejsce w 2017r.). Czołówkę na podium uzupełnia Stanford GSB. W zestawieniu uwzględniono tylko amerykańskie programy MBA.

Metodologia rankingu

Jak wspominano na wstępie, podobnie jak w zeszłym roku, również w tym roku do przygotowania zestawienia wykorzystano ważone wyniki z pięciu najważniejszych rankingów studiów MBA opublikowanych przez: U.S. News & World Report, Forbes, Bloomberg Businessweek, Financial Times, i The Economist. Dzięki takiemu podejściu autorzy uwzględniają ogromną liczbę czynników zarówno o charakterze ilościowym, jak i jakościowym. W skład ostatecznej oceny wchodzą także: opinie pracodawców, absolwentów, dziekanów, wyniki egzaminów wstępnych na studia oraz statystyki dotyczące płac absolwentów programów MBA.

Wyniki rankingu 

W tegorocznej edycji rankingu najlepszych programów MBA ze Stanów Zjednoczonych Harvard Business School i Wharton School of the University of Pennsylvania zajęły ex aequo pierwsze miejsce, a na trzecim znalazł się Stanford GSB.

Jeśli przyjrzeć się zmianom pozycji w najnowszym zestawieniu, to w grupie pierwszych dwudziestu, a nawet pięćdziesięciu uczelni, można je określić jako kosmetyczne. Tylko nieliczne szkoły zaliczyły bardzo duże wzrosty lub spadki, na przykład szkoła biznesu Fox School of Business of Temple University spadła z 48, aż na 86. pozycję z powodu fałszowania danych na potrzeby różnych rankingów. To dość niechlubny przypadek, co zostało podkreślone przez autorów przygotowujących listę.

Jednocześnie na uwagę zasługuje fakt, że w siedmiu z dotychczasowych dziewięciu rankingów, tj. od 2010 roku, Harvard Business School jest klasyfikowany na pierwszym miejscu (w 2014 roku wygrał Stanford, a Wharton w zeszłym roku).

Wnioski

Należy podkreślić, że wyniki zestawienia P&Q są bardzo stabilne, co najwyraźniej widać na przykładzie pierwszej 20-tki, chociaż jeśli chodzi o pierwszą 50-tkę, rotacja na miejscach jest również niezbyt duża. Wydaje się, że wyniki w całym rankingu są powtarzalne z roku na rok, a znaczące zmiany pozycji, o ile się zdarzają, są przede wszystkim efektem nieklasyfikowania programu w jednym ze składowych rankingów. Z tego względu wyniki zestawienia P&Q powinno się analizować pod kątem długoterminowych trendów. Obserwacja zmiany zajmowanego miejsca przez dany program w czasie pozwala ocenić m.in., na jakim etapie rozwoju jest program.

Warto również dodać, że dzięki metodologii przyjętej przez serwis Poets and Quants lista zapewnia kandydatom lepsze i szersze spojrzenie na szkołę, jej reputację, a także jej wartość, co może być przydatne dla zainteresowanych podjęciem studiów MBA.

Pełne wyniki rankingu dostępne tutaj: https://poetsandquants.com/2018/11/14/2018-mba-ranking/

Źródło: Poets&Quants