Wydawnictwo Bloomberg Businessweek od ponad 30 lat przygotowuje rankingi najlepszych szkół biznesu realizujących programy typu full-time MBA. Zwycięzcą tegorocznej edycji został podobnie jak w ubiegłym roku Uniwersytet Stanford. Drugie miejsce zajął Dartmouth University Tuck School of Business (18. miejsce w 2018) a trzecie Harvard Business School (3. miejsce w 2018).

Metodologia rankingu MBA

Autorzy rankingu przyjęli założenie, że najlepszą ocenę studiów MBA dają studenci, absolwenci oraz pracodawcy zatrudniający absolwentów. W związku z tym, do przygotowania tegorocznej edycji rankingu posłużono się danymi zebranymi w trakcie wywiadów z dziekanami i profesorami uczelni, pracownikami administracyjnymi oraz ponad 26 tysiącami studentów, absolwentów i pracodawców. W oparciu o te dane utworzono 4 indeksy: kompensacji - zarobków i opłat za studia, budowanie sieci kontaktów, czyli tzw. networking, nauczanie i przedsiębiorczość. Następnie autorzy rankingu przyjęli dwuetapowy proces analizy danych. W pierwszym kroku każdemu z indeksów przypisano wagi, w drugim zaś przeprowadzono badanie ankietowe zadające pytania przypisane do każdego z indeksów. Na tej podstawie wyliczono końcowe wyniki rankingu.

Wyniki rankingu MBA

W klasyfikacji ogólnej rankingu, jak wspomniano na wstępie, czołowe miejsca zajęły: Stanford University, Dartmouth University Tuck School of Business i Harvard Business School. Warto również  przyjrzeć się wynikom każdym z indeksów. Tutaj przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wyniki osiągnięte w indeksie nauczania. Trzy najlepsze programy MBA w tej kategorii pochodzą z następujących szkół biznesu: William & Mary, University of Virginia i University of Texas w Dallas, natomiast zwycięzcy całego rankingu wypadli raczej słabo, a mianowicie: Darthmouth na 5. miejscu, Stranford został sklasyfikowany na 29. miejscu, a Harvard Univeristy – na 42. miejscu.

Wnioski

W przypadku większości rankingów MBA, jednym z najtrudniejszych do uchwycenia i zmierzenia elementów oceny programu MBA jest nauczanie. Dotyczy to w szczególności określenia jak dobry i innowacyjny jest dany program MBA. Autorzy rankingów  podejmują próby zdobycia wiedzy na ten temat i przeprowadzają ankiety wśród studentów czy absolwentów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że absolwenci bardzo często chcą, aby ukończona przez nich uczelnia wypadała jak najlepiej w rankingach w związku z tym dane mogę być nieadekwatne do rzeczywistości.

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, wszelkie zestawienia są bardzo pożytecznym narzędziem dla osób zainteresowanych studiami MBA. Jednak przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego programu MBA, warto także wziąć pod uwagę inne kryteria, o czym można przeczytać na naszym portalu.

Wyniki rankingu amerykańskich programów MBA realizowanych w pełnym wymiarze można znaleźć tutaj:

https://www.bloomberg.com/business-schools/regions/us

Źródło: Bloomberg Businessweek.