Dzisiaj poznaliśmy wyniki tegorocznego rankingu programów MBA PERSPEKTYWY 2018, w którym 1. miejsce ex aequo zajęły trzy programy organizowane przez uczelnie z Warszawy: emba@uw – Executive MBA, oferowany przez Międzynarodowe Centrum Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Canadian Executive Master of Business Administration (CEMBA) prowadzony przez Szkołę Główną Handlową oraz Executive MBA z Akademii Leona Koźmińskiego.

Ranking studiów MBA przygotowywany przez Fundację PERSPEKTYWY jest jednym z najdłużej prowadzonych, a także najbardziej znanych i uznanych zestawień tego typu w Polsce. W tegorocznej edycji rankingu zostało sklasyfikowanych 31 z około 70 programów studiów tego typu. Aby program MBA został uwzględniony w tegorocznym rankingu, musiał spełnić następujące trzy wymagania: być aktywny tzn. rekrutować studentów i prowadzić zajęcia, powstać przed rokiem 2016, czyli realizować co najmniej 2. edycję oraz odpowiedzieć na przygotowaną ankietę.

Metodologia rankingu

W procesie oceny programów MBA branych jest pod uwagę 7 głównych kryteriów tj. ranga i prestiż programu, merytoryczne cechy programu, kadra dydaktyczna, studenci programu, opinia absolwentów, preferencje pracodawców oraz wsparcie procesu kształcenia. W każdym z tych kryteriów badane są różne aspekty. W tegorocznej edycji wzięto pod uwagę 26 wskaźników związanych z prowadzeniem programu MBA. Badanie polega na przeprowadzeniu ankiet wśród organizatorów studiów, absolwentów programów oraz pracodawców. Następnie wyniki badania są uwzględniane w rankingu z odpowiednią wagą. Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Kapitułę, programy, których łączny wynik punktowy nie różni się więcej niż o 0,5 procent, są klasyfikowane na tej samej pozycji.

Więcej na temat metodologii rankingu można znaleźć tutaj.

Wyniki rankingu MBA

Jak wspomniano na wstępie czołówka tegorocznej edycji rankingu to 3 programy z Warszawy (1. miejsce ex aequo): emba@uw – Executive MBA oferowany przez Międzynarodowe Centrum Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Canadian Executive Master of Business Administration (CEMBA) prowadzony przez Szkołę Główną Handlową oraz Executive MBA z Akademii Leona Koźmińskiego.

Pierwszą dziesiątkę uzupełniają

4. miejsce - Program MBA Poznań – Atlanta prowadzony przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu,

5. miejsce ex aequo - Executive MBA Katalyst prowadzony przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej i Executive MBA prowadzony przez Krakowską Szkołę Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie,

7. miejsce - MBA – SGH prowadzony przez Szkołę Główną Handlową,

8. miejsce - European Multicultural Integrated Management Program, International MBA prowadzony przez Krakowską Szkołę Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie,

9. miejsce - Alto Executive MBA prowadzony przez Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu,

10. miejsce ex aequo - International MBA in Strategy, Programme and Project Management prowadzony przez Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej i Polsko-Amerykański Program Studiów MBA prowadzony przez Polsko-Amerykańskie Centrum Zarządzania Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Złote programy MBA 2018

Programy, które znalazły się w pierwszej trójce Rankingu MBA od lat zamieniały się miejscami w czołówce zestawienia. Zgodnie z przyjętymi przez Kapitułę Rankingu zasadami, programy, których łączny wynik punktowy nie różni się więcej niż o 0,5 procent – zostały sklasyfikowane na pozycji ex aequo. Tegoroczny rezultat i potrójna pozycja ex aequo jest symbolicznym potwierdzeniem ich klasy. W związku z tym Kapituła postanowiło uhonorować je dodatkowo tytułem Złotych Programów 2018.

Wnioski   

Podobnie jak w poprzednich edycjach rankingu, w czołówce jest najwięcej programów MBA z Warszawy. W tym roku zajęły całe podium, a w sumie w pierwszej 10tce jest aż 5 propozycji studiów MBA dostępnych w stolicy.

Jeśli chodzi o znaczenie samej klasyfikacji, to należy podkreślić, że ranking z pewnością ułatwia znalezienie odpowiedzi, jakie studia MBA wybrać, i jest źródłem wielu cennych informacji. Jednak nie powinien być jedynym kryterium wyboru programu, szkoły czy uczelni. Jednocześnie okazuje się, że studia MBA są zarówno cenione, jak i coraz bardziej doceniane. Nadal jest to dobra inwestycja, bo najlepsze z nich mogą pochwalić się bardzo satysfakcjonującą stopę zwrotu.

Z pełnymi wynikami rankingu można zapoznać się na stronie mba.perspektywy.pl

Ranking MBA Perspektywy® 2018
Przygotowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy
Wszelkie prawa zastrzeżone