Tegoroczny ranking Finanacial Times prezentuje 100 najlepszych szkół biznesu MBA. Ranking ukazuje się w momencie, gdy z jednej strony rośnie zainteresowanie studiami MBA (+13% aplikacji). Z drugiej zaś pojawiają się liczne trendy, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój międzynarodowych studiów MBA. W rankingu nie sklasyfikowano żadnej z polskich uczelni.

Rynek studiów MBA przed wyzwaniami

Rynek studiów MBA staje przez wieloma wyzwaniami, które w najbliższym czasie wypłyną na jego kształt oraz na sam format edukacji dla menedżerów. Według Graduate Management Admission Council, organizacji odpowiedzialnej za test GMAT, globalna liczba aplikacji na studia MBA wzrosła o 13% w ostatnim roku, co odwróciło wcześniejsze spadki z 2022 i 2023 roku. Rosnąca niepewność na rynku pracy zwiększyła zainteresowanie studiami MBA, jednak eksperci zwracają uwagę na potencjalne zagrożenia dla przyszłości tego typu programów. Globalny trend restrykcji w zakresie migracji powoduje, niektóre szkoły obawiają się negatywnego wpływu zmian tej polityki – zwłaszcza w USA – na liczbę zagranicznych studentów, co może wpłynąć na popyt na międzynarodowe studia MBA i studiowanie zagranicą w ogóle. Z drugiej strony, coraz więcej kandydatów wybiera alternatywne kierunki, takie jak magisterskie programy z zarządzania, finansów czy analizy danych. Dodatkowo, część studentów preferuje naukę w swoim regionie ze względu na koszty studiów i perspektywy zatrudnienia. 

Ponadto dane wskazują, że pomimo ukończenia studiów MBA w jednej czwartej szkół biznesu mniej niż 80% absolwentów znalazło pracę w ciągu trzech miesięcy od ich ukończenia. Wśród tych, którym się to udało, najpopularniejszymi sektorami zatrudnienia były konsulting i technologia (po około 20%), a następnie usługi finansowe. Jednocześnie znacznie mniejsza liczba absolwentów trafia do branży opieki zdrowotnej, przemysłu czy handlu detalicznego.

Gdzie absolwenci studiów MBA zarabiają najwięcej?

Wśród sklasyfikowanych w tegorocznym rankingu szkół biznesu najlepiej opłacani absolwenci po trzech latach od ukończenia studiów MBA pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Harvard Business School przewodzi w rankingu wynagrodzeń z medianą zarobków wynoszącą 257 000 USD rocznie, tuż za nią plasują się Columbia Business School (243 000 USD) i Wharton School (242 000 USD). Największy wzrost wynagrodzeń w porównaniu do okresu przed studiami MBA odnotowano w Indiach – na czele z Xavier School of Management i Indian School of Business.
Pod względem badań akademickich liderem jest Wharton School, a tuż za nią Columbia Business School i University of Chicago Booth – uczelnie te dominują w liczbie publikacji naukowych w prestiżowych czasopismach. W kontekście różnorodności, Audencia Business School oraz Northwestern University Kellogg osiągnęły parytet płci wśród studentów. Niestety nadal w 80% uczelni na studiach MBA dominują mężczyźni.

Zrównoważony rozwój i wartość inwestycji w studia MBA

Wśród uczelni wyróżniających się podejściem do zrównoważonego rozwoju i klimatu na pierwszym miejscu znalazły się SDA Bocconi School of Management (Mediolan) oraz AGSM UNSW Business School (Sydney). W kategorii nauczania tematów ESG (środowisko, społeczeństwo, zarządzanie) najwyżej oceniono IE Business School i IESE Business School (Hiszpania).

Jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, czyli relację zarobków absolwentów do kosztów studiów, najlepiej wypadły: University of Georgia Terry, University of Florida Warrington oraz ESCP Business School, działająca w sześciu kampusach w Europie (w tym w Polsce).
W tegorocznym rankingu żaden program MBA z Polski nie został uwzględniony. Głównym powodem jest fakt, że w Polsce studia MBA są oferowane wyłącznie w trybie studiów podyplomowych, które nie kwalifikują się do tego rankingu.

Pełne wyniki można przeczytaj tutaj: https://rankings.ft.com/rankings/2997/mba-2025

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. 

Źródło: Financial Times