Wybór odpowiednich studiów MBA (Master of Business Administration) to ważna decyzja, która może znacząco wpłynąć na rozwój kariery zawodowej oraz korzyści jakie może przynieść ukończenie studiów. Odpowiedni program MBA nie tylko powinien podnieść kwalifikacje, ale także rozwinąć umiejętności przywódcze, poszerzyć sieć kontaktów zawodowych i otworzyć drzwi do nowych możliwości. Oto kilka kluczowych kryteriów, które pomogą wybrać najlepszy dla siebie program MBA. Więcej na temat wyboru studiów można dowiedzić się również ze spotkań z cyklu Meet Your MBA, które są prowadzone przez MBA Portal. Terminy najbliższych spotkań można sprawdzić tutaj: www.mymba.pl 

Akredytacja: Jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze programu MBA jest sprawdzenie, czy uczelnia posiada odpowiednie akredytacje. Najbardziej prestiżowe są akredytacje takie jak AACSB (Association to Advance Collegiate Schools of Business), AMBA (Association of MBAs) czy EQUIS (European Quality Improvement System). Są to międzynarodowe certyfikaty, które gwarantują wysoki standard nauczania. Na rynku studiów MBA w Polsce można znaleść programy, które posiadają inną akretydację niż te trzy wkazane powyżej. Biorąc je pod uwagę należy sprawdzić reputację i opinie o tych akredytacjach oraz zweryfikować czy ich uzyskanie wiąże się z procesem oceny czy tylko z wniesieniem opłaty. Drugą kwestią na, którą warto zwrócić uwagę jest czy uczelnia reczywiście posiada akredytację czy jest tylko członkiem instytucji akredytującej. Członkostwo w organizacji akredytującej nie jest równoważne z posiadaniem danej akredytacji. 

Specjalizacja programu: wiele uczelni w Polsce oferuje specjalistyczne studia MBA. Studia te są oferowane w różnorodnych specjalizacjach zarówno funkcjonalnych np.: finanse, marketing, zarządzanie zasobami ludzkimi, technologia czy przedsiębiorczość, jak i branżowych np. w ochronie zdrowia, samorządów lokalnych, energetycy itp. Wybierając studia należy wziąć pod uwagę specjalizację, która najlepiej odpowiada aspiracjom zawodowym i zainteresowaniom.

Format nauki: Programy MBA w Polsce oferują dwa formaty nauki: studia zaoczne (na uczelni) lub programy online. Niezależnie od formy prowadzenia zajęć dobre programy MBA powinny trwać min. 500 godzin co przekłada się na okres ok. 1,5 roku i wymagają pełnego poświęcenia, co może być trudne do pogodzenia z pracą zawodową i życiem osobistym.

Reputacja uczelni: Reputacja i ranking uczelni mogą rzucić światło na jakości programu MBA. Rankingi takie jak te publikowane przez 'Financial Times', 'The Economist' czy 'Bloomberg Businessweek' lub w Polsce ranking wydawnictwa PERSPEKTYWY często oceniają uczelnie na podstawie sukcesów absolwentów, jakości kadry akademickiej oraz opinii rekruterów. Korzystając z informacji przekazywanych w rankingach należy dokłanie poznać metodologię rankingu, sposób przydzielania ocen, mechanizm zbierania i weryfikacji danych na podstawie ktrórych powstaje ranking. Wyniki uczelni w różnych rankingach lub różnych edycjach tego samego rankingu mogą różnić się od siebie właśnie z powodu zmian w metodologii lub sposobie liczenia ocen. Szczególną ostrożność należy zachować w sytuacji gdy pozycja danej uczelni zmienia się znacząco w porównaniu z poprzednią edycją tego samego rankingu. 

Międzynarodowe doświadczenie: Programy MBA z silnym międzynarodowym składem studentów i możliwościami wymiany zagranicznej oferują cenne doświadczenie, które pomaga zrozumieć globalny rynek. Uczestniczenie w międzynarodowych projektach, warsztatach czy stażach może znacząco poszerzyć horyzonty zawodowe i pozwala zdobyć dodatkowe doświadcznie. 

Koszty i zwrot z inwestycji: Studia MBA są zazwyczaj kosztowną inwestycją, więc warto rozważyć potencjalny zwrot z inwestycji. Analizuj średnie wynagrodzenia absolwentów, porównaj je z kosztem studiów i zastanów się, ile czasu zajmuje powrót do poziomu finansowego sprzed studiów.

Sieć absolwentów: Uczelnia z silną siecią absolwentów może zapewnić dostęp do bogatego zasobu kontaktów zawodowych. Często absolwenci mogą oferować wsparcie w postaci rad, rekomendacji czy nawet ofert pracy. Sprawdź, jak uczelnia wspiera swoich absolwentów i jak aktywna jest jej społeczność. Szczególnie ważnym aspektem jest działanie stowarzyszenia lub klubu absolwentów. Prężnie działająca organizacja absolwentów oferuje szereg korzyści, które zapewniają rozwój absolwentów po ukończeniu studiów. 

Możliwości kariery: Niektóre programy MBA są lepiej postrzegane w określonych branżach lub regionach. Należy sprawdzić, gdzie absolwenci danego programu najczęściej znajdują zatrudnienie. Następnie należy wybrać program, który posiada najwięciej absolwentów w branży lub sektorze gospodarki, w którym chcemy rozwijać naszą karierę zawodową.  

Podsumowując, wybór studiów MBA powinien być przemyślaną decyzją, z uwzględnieniem wielu czynników takich jak akredytacja, specjalizacje, format nauki, koszty, możliwości międzynarodowego doświadczenia, sieć absolwentów i potencjalne perspektywy zawodowe. Wybór właściwych studiów zajmuje czas w związku z tym należy zaplanować swoje działania, wykonać odpowiednie badania aby zadecydować, który program najlepiej odpowiada potrzebom osobistym i zawodowym celom. 

Więcej na temat procesu wyboru studiów MBA można dowiedzieć się na dedykowanych webinarach z cyklu Meet Your MBA -> www.mymba.pl