Wybór właściwych studiów MBA może być jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu. Studia MBA są jednymi z najdroższych studiów w ofercie każdej szanującej się uczelni. Dlatego są to często jednorazowe decyzje w życiu. Trudno spotkać osobę, która robiła by dwa razy studia MBA, pomimo iż jest wiele osób, które ukończyły dwa fakultety podczas studiów magisterskich. Dlatego też, aby właściwie wybrać studia MBA, należy je dobrze poznać. Pół biedy, jeśli myślimy o studiach MBA w kraju. Gorzej jeśli planujemy podjąć studia na uczelni zagranicznej. Wtedy aby poznać uczelnie i spotkać się z jej przedstawicielami, musimy odbyć podróż, która sama w sobie może być bardzo kosztowna. Alternatywą może być udział w targach lub konferencjach MBA, na które przyjeżdżają przedstawiciele zagranicznych uczelni. Takich konferencji odbywa się w Polsce co najmniej 3 lub 4 każdego roku.

Najbliższą konferencją będzie The MBA Tour, która odbędzie się w Warszawie w dniu 15 września 2018 roku. Dzięki udziałowi w tej imprezie będziesz mieć szansę na dalszą ocenę oferty szkół, które Cię interesują. Możesz też poznać przedstawicieli uczelni. Ale nie zapominaj, że oni również będą poznawać i oceniać ciebie. Dlatego przyjdź na to spotkanie dobrze przygotowany. Przeprowadź dokładne badania uczelni, zbierz jak najwięcej informacji o szkole i o programie, przygotuj listę pytań, które pokażą Twoją wiedzę i entuzjazm dla wstępnie wybranych programów i przygotuj się do elokwentnego oraz ciekawego opowiadania o sobie i swoich doświadczeniach.

Przed wydarzeniem rozważ także następujące wskazówki:

1. Zaktualizuj swój życiorys. Upewnij się, że obejmuje ono Twoje najnowsze osiągnięcia zawodowe, a także konkretne wyniki osiągnięte przez Ciebie i wpływ, jaki wywarłaś/-łeś na organizację. Staraj się unikać życiorysu pełnego opisów stanowisk lub języka branżowego (technicznego), którego czytelnik z innej dziedziny nie będzie w stanie zrozumieć. Przedstawiciele uczelni, którzy zajmują się rekrutacją na studia, będą poszukiwać umiejętności skutecznego tłumaczenia skomplikowanych pojęć i rzeczy, ponieważ zajęcia w szkołach biznesowych są zróżnicowane. Twoi koledzy będą pochodzić z różnych branż i ze środowisk edukacyjnych. Zatem będziesz musiał/a komunikować się w zrozumiały sposób. Jeśli to możliwe w czasie rejestracji na wydarzenie, prześlij swój życiorys do systemu organizatora konferencji, aby mógł on przekazać go do wybranych przez Ciebie szkół. Dzięki temu uczelnie będą mogły je przejrzeć i wysłać do Ciebie zaproszenia na indywidualne rozmowy czy prezentacje.

2. Uściślij swoje cele po ukończeniu studiów MBA. Dzięki temu organizatorzy MBA Tour umożliwią szkołom przygotowanie prezentacji tak, aby ich reprezentanci przekazali jak największą ilość interesujących informacji (w tym ich najnowsze i najbardziej popularne oferty pracy po studiach MBA). Skup się na swoich celach i szczegółach programu, które najlepiej pomogą Ci w osiągnięciu tego celu.

3. Przygotuj prezentację o sobie. Powinno to być wstępne przemówienie na około trzy minuty, które zapewni przedstawicielom uczelni aktualne informacje o Tobie, Twoją pozycję w rozwoju kariery oraz przyszłe cele. Poświęć trochę czasu na przygotowania, aby upewnić się, że przemówienie jest przyjazne, pouczające i naturalne. Poćwicz to głośno z przyjacielem lub kimś bliskim. Pamiętaj, aby uwzględnić następujące elementy:

  • Kim jestem (wyjątkowe fakty i aktualny stan zawodowy): jak się nazywasz i skąd pochodzisz? Gdzie obecnie pracujesz i co robisz? Ile lat doświadczenia zawodowego będziesz mieć w chwili przyjęcia na studia?
  • Czego szukam: Kiedy chciałbyś rozpocząć program MBA? Jakiej wiedzy i z jakiego obszaru poszukujesz na studiach MBA, czego chciałbyś się dowiedzieć się na studiach MBA i dlaczego?
  • Gdzie chcę iść po studiach MBA: Jakiego rodzaju pracy szukasz po studiach MBA? Czy są firmy, którymi jesteś szczególnie zainteresowany? Jakie są twoje długoterminowe cele?

4. Przejrzyj szkoły, które będą uczestniczyć w targach i wybierz swoją pierwszą dziesiątkę. Możesz mieć więcej czasu na rozmowę, ale to pomoże ci mądrze rozdzielić czas. Pomocne będzie także ustalenie priorytetów dla trzech do pięciu najlepszych szkół, z którymi będziesz chciał spędzić najwięcej czasu na rozmowach z ich przedstawicielami. Zapoznaj się z tymi programi i przygotuj odpowiednie, specyficzne dla szkoły/programu pytania, które pokazują Twoją wiedzę i entuzjazm dla ich ofert. Unikaj pytań, na które można odpowiedzieć za pomocą kilku kliknięć na stronie internetowej, a także tych dotyczących twoich szans na przyjęcie na studia.
Przejrzyj listę uczestniczących organizacji partnerskich, w tym tych które przeprowadzają testy rekrutacyjne i doradzają jak przygotować aplikację na studia. Rozważ swoje zainteresowanie tymi usługami i przeprowadź badania na temat różnych firm, aby móc bliżej poznać te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Wiele takich organizacji zapewnia specjalne oferty dla uczestników targów i konferencji w związku z tym szukaj promocji w czasie wydarzenia.
Co najważniejsze, baw się dobrze w The MBA Tour. Prawdopodobnie będzie to znaczące i pouczające doświadczenie, które może zainspirować do jednej z najważniejszych decyzji zawodowych.

Źródło: The MBA Tour