Jeśli jesteś inteligentny, zdeterminowany i masz pomysł na startup, czyli na własny biznes, zaczynasz zastanawiać się, czy to wystarczy, aby osiągnąć swój biznesowy cel. A może najpierw warto ukończyć studia MBA? Co sądzą o tym ci, którzy uczęszczali do szkół biznesowych?

W wielu udzielanych wywiadach założyciele sprawnie działających startup’ów, którzy byli studentami programów MBA, chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami na temat tego, co mogą dać studia MBA. Podkreślają, że programy MBA zapewniają niepodważalne korzyści, które mogą przyspieszyć realizację pomysłu, a nawet zwiększyć jego potencjał wzrostu. Oto kilka najważniejszych korzyści jakie studia MBA mogą zaoferować osobom myślącym o startupie:

Szukanie partnera

Studia MBA to doskonała okazja by, aby szukać partnera, na przykład, wśród swoich kolegów z roku. To prawda, że uczestnicy studiów MBA posiadają rozmaite predyspozycje i umiejętności. Są wśród nich tacy, którzy chcą stworzyć coś własnego lub wspólnie brać udział w tworzeniu wartości czy też znaleźć wolną przestrzeń do realizacji swoich pomysłów. I to właśnie oni na zajęciach wspólnie zastanawiają się nad efektywnymi rozwiązaniami dobrymi dla danego pomysłu.

Testowanie

Studenci MBA są krytyczni. Koledzy z tej samej grupy chętnie testują nowy, zaprojektowany produkt, dzielą się swoimi uwagami i odczuciami. Na studiach MBA uczą się, jak analizować prezentowane pomysły z różnych perspektyw. To właśnie studenci MBA jako pierwsi wskażą potencjalne wady lub braki danego projektu. Takie podejście jest bardzo ważne na starcie. Należy też pamiętać, aby po usłyszeniu słów krytyki nie obrażać się!

Zbieranie opinii

Nie zawsze opinie innych będą pochlebne. Inni studenci czy też wykładowcy mogą wydać surowe opinie na temat przedstawianego pomysłu, mówiąc: „To się nie uda, ponieważ...”. Pomimo tego typu opinii nie należy porzucać ani swojego projektu, ani nauki. Brak poparcia ze strony autorytetu nie musi oznaczać rezygnacji, wręcz przeciwnie; może zachęcić do działania. 

Dostęp do wsparcia

Większość programów MBA oferuje zajęcia z przedsiębiorczości. Od stworzenia biznesu planu dla danego pomysłu, po naukę jak zdobywać fundusze. Ponadto dobre uczelnie organizują konkursy, aby wyłonić najlepsze pomysły, które otrzymują nagrody pieniężne przydatne na starcie lub są objęte mentoringiem. Studia MBA to także spotkania z liderami biznesu, ludźmi reprezentującymi różne branże, którzy dostarczają nieocenionej wiedzy praktycznej.

Co można więc poradzić przyszłym założycielom startupów? Z pewnością na studiach MBA można zrozumieć nie tylko ogólne założenia swojego projektu, ale także przekonać się dlaczego tak bardzo chcemy założyć własny startup i w jaki sposób pragniemy osiągnąć sukces. I nie chodzi o to, aby przedstawić pełny biznes plan, ale raczej o pokazanie co nas przyszłych przedsiębiorców napędza i pasjonuje.