Magiczna lub wspaniała siódemka, znana jako szkoły biznesu M7, to grupa znanych, elitarnych amerykańskich szkół biznesu, powszechnie uważanych za jedne z najlepszych na świecie.

W tych szkołach biznesu prowadzone są najlepsze programy MBA i magisterskie, uczą najlepsi profesorowie i wykładowcy, a większość z absolwentów zmienia tory rozwoju swojej kariery. Ukończenie studiów na uczelni z klubu M7 to również przepustka do imponujących społeczności znamienitych absolwentów, wśród których są prezesi i dyrektorzy generalni największych i najbardziej znanych firm.

Jednakże rozpoczęcie studiów na jednej ze szkół biznesu z grupy M7 nie jest łatwym zadaniem. Po pierwsze uczelnie te są bardzo konkurencyjne i poszukują tylko najlepszych kandydatów. Po drugie proces rekrutacji jest skomplikowany a wymagania stawiane osobom chętnym do rozpoczęcia studiów bardzo wyśrubowane. Na studia dostają się wyłącznie osoby, które legitymują się najwyższymi średnimi ocen ze wcześniejszych studiów, najlepszymi wynikami z egzaminu GMAT oraz mają bardzo wysoki potencjał rozwoju. Po trzecie studia nie są tanie. Koszt samych studiów to ok. 500 tys. złotych. Pomimo tych wszystkich wymagań każdego roku studia na uczelniach M7 rozpoczyna ok. 5 tys. studentów. Z drugiej strony ok. 20 tys. kandydatur zostaje odrzuconych. Dla porównania szacuje się, że łączna liczba absolwentów, którzy ukończyli studiów MBA w Polsce przez 30 lat to ok. 25 tys. osób.

Z drugiej jednak strony absolwenci MBA z tych szkół odnotowują spektakularne wzrosty wynagrodzeń i mogą spodziewać się rocznych pensji powyżej 1 mln złotych po ukończeniu studiów. Wysoki wzrost wynagrodzeń i sama wysokość wynagrodzeń powodują, że uczelnie z listy M7 są też zwykle notowane na pierwszych miejscach w rankingach studiów MBA. Dzieje się tak, gdyż zmiany w wynagrodzeniu po ukończeniu studiów MBA są jednym z głównych składników metodologii przygotowywania rankingów.

Pomimo swoich świetności i renomy również szkoły biznesu dotknął kryzys związany z pandemią COVID-19. Tuż po wprowadzeniu ograniczeń sanitarnych wielu przyjętych kandydatów wstrzymało rozpoczęcie studiów ze względu na brak możliwości udziału w zajęciach na kampusie. Niepewność wśród szkół była ta wysoka, że część ze szkół wycofała się z uczestnictwa w rankingach organizowanych w 2021 roku m.in. przez The Economist i Financial Times. Ale jeden rok poza rankingami nie zaszkodził reputacji tych szkół i nadal cieszą się ona uznaniem kandydatów, studentów i absolwentów.

Szkoły biznesu z grupy M7 to: Harvard Business School, Stanford Graduate School of Business, University of Pennsylvania's Wharton School, Columbia Business School, Northwestern University's Kellogg School of Management, Chicago Booth i MIT Sloan.

Źródło: businessbecause.com