ChatGPT zyskuje coraz większą popularność na rynku i w biznesie. Pojawia się on coraz częściej w wiadomościach czy informacjach biznesowych. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane, aby naśladować ludzką interakcję oraz generować rozmowy i teksty. Ale czy może ono pomóc na przykład w napisaniu eseju wstępnego na studia MBA i umożliwić dostanie się do szkoły biznesu?

Czym jest ChatGPT?

ChatGPT to wirtualny chatbot stworzony przez OpenAI, który specjalizuje się w lingwistyce. Platforma szybko zyskała na popularności na początku 2023 roku, po uruchomieniu w listopadzie 2022 roku. A organizacja OpenAI stała się m.in. przedmiotem wielomiliardowej inwestycji z Microsoftem w styczniu tego roku.

To narzędzie zostało opracowane przy użyciu modelu uczenia się, dzięki któremu jest w stanie produkować tekst podobny do takiego, jakby był napisany przez człowieka. ChatGPT rozumie ludzki głos i wchodzi w interakcje ze swoimi użytkownikami w naturalny, konwersacyjny sposób, udzielając odpowiedzi na zadane pytania. Został zaprojektowany tak, aby zapamiętywać rozmowy i angażować się w intelektualne debaty z ludzkim użytkownikiem. 

Co może zrobić ChatGPT?

Ta zaawansowana platforma sztucznej inteligencji (ang. AI – Artificial Inteligence) może być wykorzystywana do tłumaczenia tekstów, tworzenia streszczeń długich dokumentów i analizowania złożonych informacji. W teorii ChatGPT może pisać szczegółowe odpowiedzi na postawione pytania, pisać w stylach, które kieruje użytkownik, formułować posty w mediach społecznościowych, a nawet pomagać w pisaniu esejów, w tym aplikacji do szkół biznesu czy na studia MBA.

Co to oznacza dla szkół biznesu i programów MBA?

Rozwój rozwiązań AI, np. w formie rozwiązania ChatGPT, pokazuje rosnące znaczenie uczenia maszynowego w świecie akademickim. Rozwiązanie to jest doskonałym przykładem rosnącej mocy aplikacji uczenia maszynowego, które zmienią kształt edukacji, w tym programów nauczania w szkołach biznesu.

Pomimo łatwości stosowania oraz wysokiej jakości wyników jakie powstają w wyniku stosowania sztucznej inteligencji technologia ta wzbudza również obawy związane z plagiatami. Co ciekawe wraz z rozwojem rozwiązań umożliwiających tworzenie tekstów z zastosowaniem AI, równolegle powstają rozwiązania, które służą do rozpoznawania czy dany tekst został przygotowany przez człowieka czy przez maszynę.

Jak to wpływa na kandydatów na studia MBA?

Nawet jeśli kuszące może być użycie ChatGPT do przygotowania eseju wstępnego na studia MBA, to przestrzegamy przez stosowaniem go bezpośrednio do tego celu. Stosowanie AI do przygotowania eseju może być potraktowane jako plagiat a to może negatywnie wpłynąć na możliwość przyjęcia na studia. Uczelnie podchodzą bardzo poważnie do autentyczności dokumentów składanych przez kandydatów i przeprowadzają wielowarstwowe procedury sprawdzania.

Podczas gdy ChatGPT zyskuje rozgłos ze względu na swój wysoki poziom tworzenia tekstów i uczenia się - jego zdolność do dostarczania wyrafinowanych i w pełni inteligentnych odpowiedzi na złożone problemy wciąż nie została udowodniona. Nie można jednak zaprzeczyć, że narzędzie AI stanowi zagrożenie dla niektórych obszarów pracy, które do tej pory wymagały ludzkiej inteligencji.

Źródło: businessbecause.com