Każdy z nas staje kiedyś w życiu w obliczu pytania "Co dalej?", nawet studenci i absolwenci MBA, którzy są powszechnie uważani za osoby rozważne i przewidujące. Oczywiście, w takich sytuacjach nie można wpadać w panikę. Zachowanie spokoju i dokładna analiza sytuacji to zawsze najlepsza strategia w niepewnych czasach, o czym z pewnością nie raz się już przekonaliśmy.

Dobre perspektywy dla absolwentów MBA

Przyjrzyjmy się najpierw statystykom. W badaniu Corporate Recruiters Survey, GMAC, organizacja, która zarządza egzaminem GMAT informuje, że zapotrzebowanie na absolwentów MBA rośnie niemal nieprzerwanie od co najmniej 10 lat. Badanie, przeprowadzone w lutym i marcu 2022 r., wykazało również, że 92% rekruterów korporacyjnych, którzy współpracują bezpośrednio z uczestniczącymi w badaniu szkołami biznesu, stwierdziło, że planuje zatrudnić niedawnych absolwentów MBA w 2022 r., w porównaniu z 80% firm, które faktycznie zatrudniły absolwentów MBA w 2021 r.

Jak widać, wyniki badań wskazują, że raczej nie ma powodów do obaw o znalezienie pracy na obecnym rynku MBA. Każdy przypadek jest jednak indywidualny. Pewnym problemem może być jednak wątpliwość czy chcemy poświęcić się konkretnej pracy lub pełnić określoną rolę w życiu zawodowym. W takim wypadku należy jak najszybciej pomyśleć o planowaniu kariery. Rozpoczynanie studiów MBA bez zaplanowanej kariery jest trochę ryzykowne.

Znaczenie posiadania planu

Może to zabrzmieć nieco ostro, ale brak planu nie jest typowe dla absolwentów MBA. Studia MBA to doświadczenie, które zdarza się raz w życiu, a studenci zazwyczaj z góry wiedzą, co chcą robić po ich ukończeniu. Decyzja o podjęciu studiów MBA jest zwykle podejmowana po głębokim zastanowieniu i na podstawie kilkuletniego doświadczenia zawodowego. Większość studentów MBA ma jasną wizję tego, jak chce kształtować swoją karierę. Uzyskanie dyplomu MBA, a następnie zastanawianie się, co dalej z nim zrobić, nie jest zbyt dobrą strategią.

Ponadto komisje rekrutacyjne zazwyczaj szukają kandydatów, którzy są w pełni świadomi tego, co chcą osiągnąć w życiu. Rekrutujący chcą widzieć jasną, przemyślaną strategię zawodową opartą na solidnym zrozumieniu siebie. Chcą wiedzieć, dlaczego dana osoba zdecydowała się na studia MBA i jakie cele chce osiągnąć.

Idealnie byłoby, gdyby wybór programu MBA był skoordynowany ze ścieżką zawodową, którą chcemy podążać. Tylko mając jasno określony cel zawodowy, można wybrać odpowiednie programy MBA. Wtedy będziemy wiedzieć, jakie czynniki mogą wpłynąć na karierę i jak sprawdzić, czy program MBA zapewnia to, czego potrzebujemy. Ta strategia pomoże nam czytać między wierszami prezentacji marketingowych szkół wyższych i odkryć fakty i statystyki, które pomogą nam ocenić wartość każdego programu i jego przydatność w rozwoju naszej kariery oraz nas samych.

Stąpaj twardo po ziemi

Bycie realistą jest ważne dla świeżo upieczonych absolwentów MBA. Studia MBA nie dają żadnych gwarancji. MBA może pomóc nam w rozmowie o pracę, ale poza tym wszystko zależy od nas. Dyplom MBA nie sprawi, że automatycznie staniemy się bogatsi, ani nie zrekompensuje nam braku doświadczenia zawodowego. W magiczny sposób nie sprawi, że będziemy musieli wkładać mniej wysiłku w realizację swoich marzeń, ani nie sprawi, że z dnia na dzień staniemy się odnoszącymi sukcesy przedsiębiorcami. Ważne jest, aby nie odrywać się od rzeczywistości i zdawać sobie sprawę, że zdobycie dyplomu nie czyni z nas od razu bystrych biznesmenów czy inspirujących liderów. Ukończenie studiów MBA to dopiero początek procesu uczenia się, jak przewodzić i jak tworzyć wartość dla interesariuszy w organizacjach. Sukces należy budować w oparciu o umiejętności, wiedzę i sieć kontaktów zdobyte na studiach MBA.

Trzeba pamiętać o tym, że studenci MBA muszą aktywnie uczestniczyć w rozwoju swojej kariery. Podczas studiów MBA należy wykorzystać wszystkie możliwości urozmaicenia swojego profilu: kursy fakultatywne, studia za granicą, zanurzenie się w nowych kulturach i środowiskach biznesowych.

Skorzystaj z usług Biura Karier MBA

Oprócz bycia realistą, warto również zapoznać się z ofertą uczelni w zakresie doradztwa zawodowego. Szkoły biznesu są coraz bardziej świadome tego, że w dłuższej perspektywie dla ich absolwentów liczy się satysfakcja z kariery. Dlatego też wiele z nich stworzyło odpowiednie usługi związane z karierą MBA. W niektórych szkołach można skorzystać z indywidualnego coachingu, który pozwoli określić, w czym można być naprawdę dobrym i odkryć lub dopracować własny styl przywództwa; można też współpracować z doradcami zawodowymi specjalizującymi się w różnych sektorach przemysłu, którzy są w stałym kontakcie z rekruterami i omawiają nie tylko bieżące potrzeby, ale także umiejętności i profile, które będą potrzebne w każdej branży w przyszłości.

Kontynuuj naukę

Co do zasady, programy MBA koncentrują się na przekazywaniu wiedzy z ogólnego zakresu zarządzania i przygotowują specjalistów do zarządzania zespołami i prowadzenia firm. Jeśli chcemy zdobyć wiedzę specjalistyczną w konkretnej dziedzinie, możemy rozważyć kontynuację nauki poprzez podjęcie kolejnych studiów lub kursów albo przystąpić do egzaminów zawodowych, takich jak np. ACCA lub CFA.

Ukończenie studiów MBA otwiera szeroki wachlarz możliwości, ale niezależnie od tego, co wybierzemy, musimy zrozumieć, że ciężka praca i proces uczenia się trwają nadal po ukończeniu studiów MBA. Awanse i możliwości zatrudnienia nie zaczną spadać na nas tylko dlatego, że zdobyliśmy dyplom MBA. Przygotujmy się na ciężką pracę, aby osiągnąć to, czego pragniemy, ponieważ to właśnie profesjonaliści, którzy sami napędzają swój sukces, są powodem, dla którego perspektywy absolwentów MBA są tak jasne i atrakcyjne.