Trzy najważniejsze światowe instytucje akredytacyjne - AACSB, EFMD i AMBA - podjęły decyzję o zawieszeniu członkostwa i działalności akredytacyjnej w Rosji. Decyzja ta została ogłoszona we wspólnym oświadczeniu prezesów trzech organizacji 11 marca, po tym jak 24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz inwazji na Ukrainę.

Po tym, jak 24 lutego prezydent Rosji Władimir W. Putin wydał rozkaz inwazji na Ukrainę, wiele krajów, w tym USA i Wielka Brytania, ogłosiło znaczące sankcje gospodarcze zakazujące importu towarów i usług z Rosji. Czołowe korporacje międzynarodowe zapowiedziały wycofanie się z Rosji. Teraz szkoły wyższe i organizacje akredytujące edukację biznesową również podejmują podobne działania. Trzy najważniejsze światowe organizacje akredytacyjne - AACSB, EFMD i AMBA - wspólnie podjęły decyzję o zawieszeniu członkostwa i działalności akredytacyjnej w Rosji. Zostało to ogłoszone we wspólnym oświadczeniu prezesów trzech organizacji z 11 marca 2022 roku.

W oświadczeniu napisano: "AACSB, EFMD oraz AMBA solidaryzują się z narodem ukraińskim... Jesteśmy głęboko zaniepokojeni szybko narastającym kryzysem humanitarnym wynikającym z rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zobowiązujemy się wspierać nasze ukraińskie szkoły biznesu...". W oświadczeniu dodano również, że "...podjęliśmy wspólną decyzję o zawieszeniu wszelkich działań związanych z członkostwem i akredytacją w rosyjskich instytucjach do odwołania".

Ogłoszenie to jest ciosem dla szkół biznesu w Rosji. Według artykułu opublikowanego na stronie AACSB w marcu 2019 r., Rosyjskie Stowarzyszenie Edukacji Biznesowej (RABE) szczyci się ponad 100 członkami, a wielu z nich szuka możliwości ekspansji poza krajem i przyciągnięcia większej liczby studentów międzynarodowych. W artykule wspomniano, że AACSB ma dziewięć szkół członkowskich z Rosji, a AMBA ma akredytowane programy w 13 rosyjskich szkołach.

Pełny tekst oświadczenia można przeczytać na stronach AACSB, EFMD oraz AMBA.

Przypomnijmy, że AACSB, EFMD oraz AMBA to trzy najważniejsze i najbardziej prestiżowe organizacje, które zajmują się akredytowaniem szkół biznesu oraz programów MBA.

AACSB – Association to Advance Collegiate Schools of Business – założona w 1916 roku jest najdłużej działającą globalną instytucją akredytującą szkoły biznesu oraz największą siecią edukacji biznesowej łączącą studentów, nauczycieli i przedsiębiorstwa na całym świecie. Akredytację AACSB uzyskało zaledwie 5 procent światowych szkół oferujących studia biznesowe na poziomie licencjackim lub wyższym. Obecnie w Polsce są 2 szkoły biznesu posiadających akredytację AACSB.

Założona w 1972 roku EFMD – European Foundation for Management Development - jest globalną organizacją non-profit, której celem jest rozwój zarządzania. Jest uznawana na całym świecie jako organ akredytacyjny dla szkół biznesu, programów szkół biznesu i uczelni korporacyjnych. Posiada 972 członków instytucjonalnych w 90 krajach na całym świecie. Organizacja posiada dwie akredytacje EQUIS oraz EFMD Accredited (dawniej EPAS). W Polsce są 2 programy MBA posiadające akredytację EFMD Accredited oraz 3 uczelnie posiadające akredytację EQUIS.

AMBA czyli Association of MBAs z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Założone w 1967 roku, AMBA jest międzynarodową organizacją akredytacyjną, która działa na rzecz rozwoju standardów w globalnej podyplomowej edukacji w zakresie zarządzania. Na świecie jest tylko 2% szkół wyższych, które posiadają akredytację AMBA. W Polsce jest 7 uczelni posiadających tą akredytację.