Portal OnlineMBA opublikował wyniki swojego rankingu amerykańskich najtańszych programów MBA prowadzonych przez Internet. W najnowszym zestawieniu na 1. miejscu znalazł się University of Wyoming specjalizujący się przede wszystkim w e-learningu adresowanym do specjalistów związanych z przemysłem paliwowo-energetycznym. Na kolejnych miejscach podium uplasowały się odpowiednio: University of Nevada, uczelnia oferująca program executive online MBA i University of Utah, szkoła prowadząca program dla osób pracujących w niepełnym wymiarze.    

Studia MBA online to przede wszystkim najlepsze rozwiązanie dla osób, które muszą pogodzić pracę, naukę i życie prywatne. Wszystko wskazuje na to, że dla większości poszukujących odpowiedniego programu MBA prowadzonego przez Internet decydujące znaczenie ma jego koszt. Jednak według autorów prezentowanego rankingu najtańszych programów, oprócz przystępnej ceny, przyszli studenci zwracają także uwagę na wysoką jakość nauczania. Okazuje się, że ukończenie niedrogiego programu może wpłynąć na wzrost wynagrodzenia, a jednocześnie nie będzie stanowić nadmiernego obciążenia finansowego w dłuższej perspektywie. Oczywiście nie wszystkie internetowe programy MBA z najnowszego zestawienia są takie same. Należy podkreślić, że taki ranking jest doskonałym źródłem informacji dla rozpoczynających proces poszukiwania właściwego programu.

Metodologia rankingu

Do sporządzenia listy najtańszych programów MBA online portal wykorzystał następujące dane: wysokość czesnego, zajęcia przez Internet, wielkość i rodzaj szkoły, a także wskaźnik ukończenia programu i jakość nauczania. Autorzy rankingu podkreślają, że przy podejmowaniu decyzji o wyborze studiów należy zwrócić uwagę na akredytacje takich organizacji jak: Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) i/ lub Accreditation Council for Business Schools and Programs (ACBSP), którymi mogą pochwalić się dane uczelnie. Oczywiście akredytacje podnoszą koszt czesnego, ale jednocześnie gwarantują, że dana szkoła nie tylko przestrzega, ale także spełnia surowe standardy edukacyjne.

Wyniki rankingu studiów MBA online

Jak wspomniano na wstępnie, na 1. miejscu znalazł się University of Wyoming specjalizujący się przede wszystkim w e-learningu adresowanym do specjalistów związanych z przemysłem paliwowo-energetycznym. Koszt programu MBA online prowadzonego przez zwycięzcę rankingu to $7 350, podczas gdy za najdroższy wariant w omawianym zestawieniu trzeba już zapłacić $58 000. Dla porównania spośród wszystkich szkół z bazy portalu najdroższe oferowane studia MBA kosztują $115 000. Jak widać, rozpiętość cenowa jest ogromna.

Autorzy rankingu podkreślają, że osoby zainteresowane podjęciem studiów MBA online mogą skorzystać z rozmaitych form finansowania nauki, w tym z pożyczek, stypendiów i grantów. Kombinacja tych trzech rozwiązań jest również możliwa, a więc warto sprawdzić wszystkie dostępne opcje. W USA studenci składają darmowy wniosek o federalną pomoc do FAFSA, która następnie kwalifikuje aplikujących do kilku rodzajów federalnej pomocy finansowej. Takie wsparcie może być wykorzystane na pokrycie różnych kosztów, takich jak czesne, zakwaterowanie i wyżywienie (w przypadku zajęć stacjonarnych) czy też zakup książek. System pomocy ma formę grantów, programów typu work-study („pracuj i studiuj”) i pożyczek. Oprócz tego można skorzystać z programów pomocy finansowej oferowanych przez organizacje non-profit lub prywatne. Zdarza się, że pracodawcy także oferują programy, które pokryją część lub całość kosztów nauki. 

Na zakończenie jeszcze jedna garść informacji. Otóż, dodatkowo portal przedstawił 10 najbardziej przystępnych cenowo programów MBA online, które nie wymagają od kandydatów posiadania zdanego egzaminu GMAT. Egzaminy wstępne do szkół wyższych, na przykład GMAT, mogą stanowić dodatkową przeszkodę finansową ze względu na zarówno wysokie koszty związane z przygotowaniem, jak i spore opłaty za przystąpienie do egzaminu. Jak pokazuje opracowany ranking, nie każdy program MBA wymaga wylegitymowania się stosownym wynikiem z egzaminu GMAT. Lista uczelni różni się od wcześniej omawianej.  Pierwsze trzy miejsca w tej kategorii zajęły kolejno: Ashland University, Colorado University i University of North Dakota.

Z pełnymi wynikami rankingów i metodologią można zapoznać się tutaj.